restauracja Wilanów

Restauracja włoska – to Wilanów czy Włochy?

W Polsce coraz częściej można znaleźć miejsce, które swoim menu zabierze nas w podróż po różnych zakątkach świata. Nie trzeba wybierać się w daleką drogę, by poznawać nowe smaki. Wiele polskich restauracji serwuje dania, których nie powstydziliby się najlepsi zagraniczni szefowie kuchni.

Restauracje włoskie w Polsce

Już w prawie każdym, nawet mniejszym mieście w Polsce znajdzie się restauracja z włoską pizzą i makaronami w ofercie. Jeśli szukacie w stolicy, na Wilanowie znajduje się włoska restauracja, która idealnie oddaje klimat Włoch i tworzy własne, oryginalne receptury, o których można dowiedzieć się więcej ze strony: http://www.trattoriarucola.pl/pl/restauracja-wloska-wilanow. W ofercie tej restauracji znajduje się też wiele innych dań, które z pewnością trafią w gusta nawet najbardziej wymagających podniebień.

Włoski klimat będzie nadrabiał braki jakościowe dań?

Niestety i z takimi lokalami często można mieć do czynienia w Polsce. Wielu restauratorów wychodzi z założenia, że włoska restauracja to lokal utrzymany w zielono-biało-czerwonych barwach i to wszystko. Czerwoną flagą dla niektórych może być to, że po wejściu do restauracji zostaje atakowany wszystkimi symbolami związanymi z danym regionem. Świadczyć to może o tym, że właściciel chce, byś uwierzył, że jesteś we właściwym miejscy, a więc smak to drugorzędna sprawa. Nic bardziej mylnego! To smak stanowi priorytet dla osób, które chcą doświadczyć czegoś autentycznego.

Oczywiście, nie ma nic złego w nawiązującym do tamtejszych tradycji wystroju, specjalnej oprawie muzycznej czy nawet uniformach personelu, natomiast żadna szanująca się restauracja nie powinna polegać tylko na tych aspektach. Ostatecznie i tak dojdzie do oceny smaków oferowanych wyrobów i to właśnie ten aspekt zaważy na ocenie konsumenta.

Jeśli wybieramy się do włoskiej restauracji, by przywołać wspomnienia z wakacji, będziemy oczekiwali rodzinnej i miłej atmosfery w restauracji, takiej, jaką spotyka się w każdym lokalu tego klimatycznego półwyspu. Nie trzeba chyba przypominać, że dobra, nie tylko włoska restauracja powinna cechować się dbałością o najwyższej jakości, świeże składniki, którymi raczy swoich klientów.

Co zjeść idąc pierwszy raz do włoskiej restauracji?

Jako że kuchnia włoska jest jedną z dwóch najbardziej popularnych kuchni europejskich, ciężko jest zaskoczyć czymś nowym. W tej sytuacji powinniśmy szukać miejsca, które przyrządzi danie, które już znamy, ale na zupełnie innym poziomie. Na myśl od razu przychodzi pizza, choć kuchnia włoska charakteryzuje się korzystaniem z dużej ilości warzyw, ziół i oczywiście serów. Spośród włoskich dań w szczególności będą przebierać amatorzy połączenia parmezanu, pomidorów, bazylii i najważniejsze – oliwy.

Jest to kuchnia specjalizująca się w daniach mącznych, a więc powinniśmy w takim lokalu zachwycić się samym smakiem makaronu czy ciasta do pizzy. Możemy oczekiwać także wysokiej klasy dań z wykorzystaniem ryb i owoców morza. Włosi wielką wagę przywiązują do tradycji i korzystania z najlepszych lokalnych produktów dostępnych o konkretnej porze roku.

Do niszy restauratorzy będą chcieli trafić truflami. Dla niewtajemniczonych – to dzielące się na białe i czarne cenne przysmaki, które można zjadać na surowo, najczęściej w risotto i makaronie. Gotować powinno się te czarne, bo dopiero wtedy uwalniają swój aromat.

Podobnie jest w przypadku owoców morza – nie do każdego trafi pozycja z morskimi ślimakami, langustami czy trąbikami. Najpopularniejszymi wyborami spośród darów morza są małże, homary i kalmary.

A jakim winem doprawić włoską ucztę?

Ze względu na to, że wybieramy się do restauracji wywodzącej się z najstarszych regionów uprawy winorośli, powinniśmy postarać się wybrać takie wino, które najlepiej skomponuje się z naszym posiłkiem. Nie musimy znać się na klasyfikacji win pochodzących z określonych regionów winiarskich, ale warto poznać chociaż nazwy tych, które w większości przypadków nie zawodzą. Nazwa, którą słyszeli na pewno wszyscy – prosecco, następnie równie często wybierane chianti i franscati. Wybierać można spośród win wytrawnych, musujących i słodkich.

W dzisiejszych czasach, by zjeść pyszną, włoską potrawę nie musimy nawet wychodzić z domu. Mnóstwo produktów tego pochodzenia możemy znaleźć w sklepach, jednak by poczuć klimat Italii, poczuć się jak w prawdziwym włoskim domu, warto znaleźć restauracje, która zaoferuje nam to wszystko i nakarmi potrawami, które nie zostawią nic do życzenia.