Ogrzewanie ścienne – dla kogo będzie to dobre rozwiązanie
Powietrzne, wodne, elektryczne – ogrzewanie ścienne sprawdza się w domach i biurach, jest coraz chętniej wybieraną alternatywą wobec innych sposobów ogrzania budynków.
Grzejąca ściana to praktyczna i energooszczędna metoda dostarczenia ciepła do pomieszczeń mieszkalnych i biurowych. Z pomocą fachowców z https://www.4dom.com.pl/ogrzewanie/ można zainstalować ogrzewanie ścienne, które jest wydajne, przyjazne środowisku oraz zapewnia komfort użytkownikom. Sprawdźmy, co trzeba wiedzieć o ogrzewaniu ściennym.
Rodzaje ogrzewanie ściennego
Ogrzewanie ścienne najwygodniej podzielić ze względu na źródło ciepła. Na rynku dostępne są systemy
- ogrzewania ściennego powietrznego,
- ogrzewania ściennego wodnego,
- ogrzewania ściennego elektrycznego.
Do najchętniej montowanych należą instalacje wodne. Na ścianie prowadzone są rury, którymi płynie ogrzana woda. Instalacja zakrywana jest tynkiem lub płytami gipsowo-kartonowymi. Można też kupić gotowe płyty z zamontowanymi rurami grzewczymi.
Ogrzewanie płaszczyznowe ścienne może też wykorzystać powietrze oraz energię elektryczną. W pierwszym rozwiązaniu w ścianie wykonywane są pionowe kanały, którymi powietrze unosi się do góry. Ogrzewanie “na prąd” wykorzystuje ukryte w ścianie elektryczne kable grzejne.
Zalety ogrzewania ściennego
Grzejniki w ścianie to nowoczesny pomysł na ciepło w domu, mieszkaniu lub biurze. Jakie są jego zalety?
Oto najważniejsze cechy systemów grzewczych ściennych:
- energooszczędność (koszty ogrzewania niższe nawet o 30 proc.),
- równomierne rozłożenie temperatury w całym pomieszczeniu,
- wyższa wydajność – temperatura powierzchni grzewczej wynosi ok. 350 C, a w ogrzewaniu podłogowym maksymalnie 290 C,
- brak oporu nawierzchni podłogowej,
- łatwiej wyregulować ciepło w pomieszczeniu niż w przypadku ogrzewania podłogowego,
- pomieszczenie szybciej się nagrzewa i szybciej traci temperaturę (mniejsza bezwładność cieplna ogrzewania ściennego w porównaniu do podłogowego),
- podniesienie izolacyjności ściany zewnętrznej (jest osuszona),
- walory estetyczne (brak kaloryferów).
Jeśli wybór między ogrzewaniem płaszczyznowym ściennym i podłogowym wydaje się trudny, to można połączyć oba rozwiązania.
Ogrzewanie ścienne – dla kogo to idealne rozwiązanie
Systemy grzewcze umieszczone w ścianach są często wybierane przez osoby, które w swoich budynkach mają energooszczędne źródła ciepła, np. kotły kondensacyjne i pompy ciepła. Takie urządzenia znakomicie współpracują z niskotemperaturowymi instalacjami grzewczymi w ścianach.
Ogrzewanie ścienne jest dobrym pomysłem dla osób, które borykają się z alergiami. W przeciwieństwie do innych źródeł ciepła, system zamontowany w ścianie emitując ciepło nie powoduje unoszenia się kurzu. To nie wszystko. Systemy grzewcze w ścianie eliminują ryzyko zawilgocenia i powstawania grzybów.
Kolejną grupą ludzi, którzy docenią ogrzewanie ścienne są miłośnicy drewna w domu, mieszkaniu lub biurze.
W większości przypadków ogrzewanie podłogowe uniemożliwia ułożenie podłogi z drewna litego. Drewna jest materiałem naturalnym, które pracuje – zmniejsza lub zwiększa swoją objętość pod wpływem zmian temperatury lub wilgotności. Dlatego w przypadku podłogówki trzeba kłaść parkiet z drewna warstwowego. Osoby, które chcą mieć lite drewno na podłodze nie muszą iść na kompromis – wystarczy, że wybiorą ogrzewanie ścienne.
Ogrzewanie ścienne – elektryczne, wodne lub powietrzne – przypadnie do gustu osobom, które nie chcą montować kaloryferów lub ich instalacja jest utrudniona.
W jakich pomieszczeniach lepiej nie stosować ogrzewania ściennego?
Ogrzewanie ścienne najlepiej sprawdza się w pomieszczeniach ze ścianami, które nie są zastawione np. meblami. Takie ogrzewanie z powodzeniem zapewni ciepło np. w sypialni, salonie, pokoju dziecka, łazience czy też w biurze.
W jakich pomieszczeniach unikać ogrzewania w ścianie? Z pewnością będzie to kuchnia ze ścianami pełnymi szafek, lodówką i zabudową. Systemy grzewcze w ścianie nie sprawdzą się również w bibliotekach z dużą ilością regałów wypełnionych książkami.
Warto również pamiętać, że w ścianie z puszczonymi przewodami grzewczymi należy ostrożnie przybijać gwoździe lub umieszczać kołki na np. obrazy lub ozdoby.