pompy ciepła Katowice

Komu opłaca się montaż pompy ciepła?

Ogrzewanie domu węglem, pelletem lub drewnem generuje wysokie koszty, dlatego coraz więcej osób szuka sposobów na ich obniżenie. Rachunki spadają dzięki pozyskiwaniu ciepła z otoczenia – z gruntu, wody lub powietrza. Montaż pompy ciepła w domu jednorodzinnym jest kuszącą opcją również z innych powodów. Kto powinien się na niego zdecydować?

Co daje pompa ciepła?

W kwestii takiej jak pompy ciepła, Katowice nie pozostają w tyle, mimo że są powszechnie kojarzone z ogrzewaniem za pomocą węgla. Górniczy region stopniowo odchodzi od paliw kopalnych na rzecz znacznie efektywniejszych, wygodniejszych, ekologicznych źródeł ciepła. Jednym z nich jest pompa ciepła, czyli urządzenie, które pozyskuje ciepło z otoczenia. Dzięki niemu znika konieczność spalania paliw stałych i czasochłonnego obsługiwania pieca.

Pompa ciepła to ogrzewanie ekologiczne, które niweluje emisję szkodliwych dymów i związków siarki. Nie przyczynia się do powstawania smogu i zwiększania stężenia pyłów PM 2,5 i PM 10 w powietrzu. Dzięki temu pompa może być montowana w ramach termomodernizacji budynków mieszkalnych, a inwestorowi przysługują ulgi i dotacje z tytułu wymiany źródła ciepła na ekologiczne.

W przypadku pomp ciepła pomieszczenia w domu są ogrzewane bezobsługowo. Pompa po uruchomieniu potrzebuje jedynie prądu do pobierania ciepła z otoczenia i przekazywania go do grzejników. W każdym pomieszczeniu użytkownicy indywidualnie sterują wysokością temperatury, dopasowując ją do swoich przyzwyczajeń.

Gdzie warto zamontować pompę ciepła?

Montaż pompy ciepła jest opłacalny w szczególności w domach jednorodzinnych. Można założyć ją zarówno na etapie budowy nowego domu, jak i w trakcie remontu budynku wybudowanego wiele lat wcześniej. Urządzenie nie wymaga tworzenia nowej kotłowni lub kosztownego remontu instalacji kominowej. Można zamontować je nawet w niewielkim pomieszczeniu lub korytarzu. Dozwolone jest zabudowanie pompy ciepła w szafie, by zwiększyć estetykę przedpokoju.

Domy jednorodzinne ogrzewane za pomocą pompy ciepła są nowoczesne i ekonomiczne. Bezobsługowe źródło ciepła cechuje się wysoką sprawnością przez cały rok. Nawet w czasie silnych mrozów pompa sprawia, że we wszystkich pomieszczeniach utrzymuje się pożądana temperatura. Pompę warto łączyć z instalacją fotowoltaiczną, dzięki której zasili się urządzenie w energię elektryczną. W ten sposób minimalizuje się rachunki i tworzy się dom pasywny, którego utrzymanie jest praktycznie bezkosztowne.