przedszkole montessori Warszawa

Przykładowy plan dnia w przedszkolu Montessori

Szukasz przedszkola Montessori dla swojego dziecka? Wiesz już, że taka placówka zapewni Twojemu maluchowi wszechstronny, skoncentrowany na jego indywidualnych zainteresowaniach oraz możliwościach rozwój? Czas na znalezienie konkretnej placówki. Czym kierować się przy wyborze? Na pewno warto zwrócić uwagę na obowiązujący plan dnia. Oto, jak powinien wyglądać przykładowy harmonogram i co jest szczególnie ważne.

Harmonogram – przedszkole Montessori

Przedszkole Montessori Warszawa nie ma odgórnie narzuconego planu dnia. Każda placówka ustala harmonogram indywidualnie, uwzględniając w nim czas na:

  • zabawy swobodne,
  • realizację podstawy programowej,
  • edukację,
  • zajęcia ruchowe,
  • spacer,
  • odpoczynek,

Jednak w przeciwieństwie do tradycyjnych placówek, tutaj dopuszcza się większą elastyczność w planowaniu zajęć oraz czasu ich trwania. Dobrym przykładem są posiłki, które spożywa się nie wtedy, kiedy zarządzi opiekun, ale wtedy, gdy dziecko samo poczuje głód. Wtedy może obsłużyć się samodzielnie, bo w jego zasięgu jest jedzenie oraz picie, co oznacza, że dziecko decyduje nie tylko o czasie posiłku, ale też jego objętości (nakłada sobie taką porcję, jaką chce zjeść).

Plan dnia w przedszkolu Montessori w Warszawie

Przedszkola Montessori są czynne zazwyczaj w godzinach od 7 do 17. Poranek jest zarezerwowany na spokojne zabawy, bo jest to czas, kiedy dzieci dopiero się schodzą, witają ze sobą nawzajem oraz z opiekunami. Po tym czasie wydawane jest śniadanie, na którego spożycie maluchy mają nawet 1,5 godziny, jeśli tyle potrzebują. W podobnym czasie zaczynają się zajęcia zorganizowane (ruchowe, ogólnorozwojowe) najczęściej w formie spotkań w kręgu. Każdy każdego widzi i komunikacja odbywa się w niezakłócony, swobodny sposób.

Po zajęcia grupowych jest czas na pracę własną, podczas której podopieczni przedszkola mogą wybierać materiały i środki twórcze, z których będą korzystać. Do ich dyspozycji są kąciki tematyczne i pomoce montessoriańskie zazwyczaj wykonane z drewna. To dobry moment na kształtowanie zmysłów, edukację matematyczną, językową, artystyczną wychowanie środowiskowe.

Ważnym elementem w planie dnia przedszkola Montessori jest przebywanie na zewnątrz. Dzieci niemal w każdych warunkach spacerują lub bawią się na placu zabaw pod chmurką. Po obiedzie mają czas na wyciszenie się i relaks przy książkach lub muzyce. Na koniec dnia przewidziane są zajęcia manipulacyjne, konstrukcyjne czy badawcze – w zależności od tego, czym interesuje się dziecko.