nauka mówienia dziecka

W jaki sposób nauczyć dziecko mówienia o swoich uczuciach?

Nauka rozpoznawania i wyrażania uczuć w pozytywny sposób pomaga dzieciom rozwijać umiejętności potrzebne do skutecznego panowania nad nimi. Jednak nie każde dziecko jest chętne to głośnego mówienia o tym, co je martwi, cieszy lub niepokoi. Co mogą zrobić rodzice, by je do tego zachęcić?

Dzieci mierzą się z tymi samymi emocjami co dorośli

Dzieci doświadczają złożonych uczuć – bywają sfrustrowane, podekscytowane, nerwowe, smutne, zazdrosne, przestraszone, zmartwione, złe lub zawstydzone. Najmłodsi zwykle nie znają słownictwa, aby mówić o tym, jak się czują. Zamiast tego przekazują swoje uczucia na inne sposoby. Mogą wyrażać swoje uczucia poprzez mimikę twarzy, poprzez swoje ciało, zachowanie i zabawę. Czasami mogą okazywać swoje uczucia w sposób fizyczny, niewłaściwy lub problematyczny.

Bycie rodzicem oznacza, że ​​odgrywasz naprawdę ważną rolę w pomaganiu dzieciom w zrozumieniu ich uczuć i zachowań. Dzieciom należy pokazać, jak zarządzać swoimi uczuciami w pozytywny i konstruktywny sposób.

Co zrobić, aby pomóc dziecku rozwinąć jego umiejętności emocjonalne?

  • Za każdym zachowaniem kryje się uczucie – Spróbuj zrozumieć uczucia kryjące się za zachowaniem Twojego dziecka. Możesz pomóc mu znaleźć inne sposoby wyrażania tego uczucia, gdy już wiesz, co kieruje jego zachowaniem.
  • Nazwij uczucie – Pomóż dziecku nazwać uczucia, nadając im etykietę. Nazywanie uczuć to pierwszy krok w pomaganiu dzieciom w nauce ich rozpoznawania.
  • Bądź wzorem do naśladowania – Dzieci uczą się o uczuciach i sposobach ich właściwego wyrażania, obserwując innych. Pokaż dziecku, jak się czujesz w różnych sytuacjach i jak sobie z tym radzisz.
  • Słuchaj swojego dziecka – Bądź obecny i oprzyj się pokusie, aby złe uczucia Twojego dziecka zniknęły. Wspieraj swoje dziecko w identyfikowaniu i wyrażaniu swoich uczuć, aby zostały wysłuchane. Warto uczyć je, że złość lub rozczarowanie to też uczucia, które warto dostrzegać.
  • Zachęcaj pochwałą – Chwal swoje dziecko, gdy mówi o swoich uczuciach lub wyraża je w odpowiedni sposób. Pokazuje to, że uczucia w naszym życiu są naturalne i można o nich śmiało mówić.

Dzieci, które potrafią identyfikować, rozumieć, wyrażać i radzić sobie z szeroką gamą uczuć, doświadczają długoterminowych korzyści dla ich zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia. Jako rodzice powinniśmy więc zadbać o to, aby nasze dzieci zwracały większą uwagę na to, z czym borykają się każdego dnia.