romantyczna restauracja Warszawa

Romantyczna restauracja – jak wybrać wino na idealny wieczór?

Pasjonująca rozmowa, smak świetnie przyrządzonych dań, blask świec w eleganckiej restauracji – co zrobić, żeby romantyczny wieczór zapadł w pamięć i wzbudził emocje? Z pewnością dobrze dobrane wino pomoże zrealizować ten cel.

Jak wybrać wino na romantyczny wieczór w restauracji? To odwieczne pytanie spędzające sen z oczu wielu osobom. Planujemy przecież idealne chwile z osobą, którą chcemy poznać lub zacieśnić z nią relacje.

Wszystko powinno wypaść idealnie, zatem dobór wina również powinien być bezbłędny. Być może brzmi to nieco przerażająco, ostatecznie nie każdy jest znawcą napojów alkoholowych. Dlatego mamy kilka podpowiedzi, które ułatwią zaplanowanie wspaniałego wieczoru.

Romantyczna kolacja we dwoje plus doradca

Przede wszystkim szukając romantycznej restauracji warto wybrać lokal, który dysponuje bogatą kartą win. To nie wszystko. Świetnym rozwiązaniem jest restauracja z sommelierem.

Sommelier – doradca zawodowo zajmujący się winami – podpowie, jaki trunek dobrać do np. konkretnego dania czy też pory dnia (lub na wieczór). W dobrych restauracjach pracują dobrzy sommelierzy, którzy wiedzą czego potrzebuje klienci przychodzący na romantyczne spotkanie. Bez problemu znajdą w zakamarkach winiarni idealny trunek.

Wybór wina możemy bez obaw powierzyć takiemu doradcy. Sommelier dopyta jakie mamy upodobania i zaproponuje trunek świetnie dobrany do naszego gustu, zamówionego jedzenia oraz okoliczności. Odpowie na pytania i podzieli się pasjonującymi historiami o fascynującym świecie win.

Białe, czerwone, a może różowe – jakie wino wybrać na romantyczny wieczór

Przed spotkaniem w romantycznej restauracji warto przypomnieć sobie podstawowe zasady, które obowiązują w świecie win. Nawet jeśli liczymy na pomoc sommeliera, to dobrze mieć podstawową wiedzę. Kto wie, może nasza znajomość tematu wywoła błysk fascynacji w oku towarzysza lub towarzyszki.

Białe wino jest do ryb i drobiu, czerwone do dań z czerwonego mięsa, a różowe do deserów – tak brzmi najbardziej popularna reguła. I jest ona co do zasady słuszna. Choć coraz popularniejsza teza głosi, że trunki dobieramy dowolnie, jak nam pasuje.

Eksperymenty są ciekawe, ale nie zawsze bywają udane. Dlatego na romantyczne spotkanie w restauracji lepiej wybrać coś bezpieczniejszego.

Romantyczna restauracja Warszawa – skoro mówimy o spotkaniu w takim miejscu, to pamiętajmy, żeby trunek wybrany z karty win pasował do jedzenia.

Smak wina potrafi współgrać ze smakiem jedzenia lub zepsuć kulinarne wrażenia. Warto pamiętać, że wina wytrawne lubią dania słone (wino nabiera wtedy pełniejszego smaku) oraz tłuste i ciężkie natomiast “gryzą” się z deserami lub słodszymi potrawami (gorycz jest mocniej wyczuwalna). Warto też pamiętać, że wina z dużą zawartością taniny – czyli przede wszystkim czerwone – mogą wzmocnić smak gorzkich potraw.

Zazwyczaj niezłym rozwiązaniem jest zamówienie wina i dania z tego samego regionu świata.