Komu opłaca się montaż pompy ciepła?
Ogrzewanie domu węglem, pelletem lub drewnem generuje wysokie koszty, dlatego coraz więcej osób szuka sposobów na ich obniżenie. Rachunki spadają dzięki pozyskiwaniu ciepła z otoczenia – z gruntu, wody lub powietrza. Montaż pompy ciepła w domu jednorodzinnym jest kuszącą opcją również z innych powodów. Kto powinien się na niego zdecydować?
Co daje pompa ciepła?
W kwestii takiej jak pompy ciepła, Katowice nie pozostają w tyle, mimo że są powszechnie kojarzone z ogrzewaniem za pomocą węgla. Górniczy region stopniowo odchodzi od paliw kopalnych na rzecz znacznie efektywniejszych, wygodniejszych, ekologicznych źródeł ciepła. Jednym z nich jest pompa ciepła, czyli urządzenie, które pozyskuje ciepło z otoczenia. Dzięki niemu znika konieczność spalania paliw stałych i czasochłonnego obsługiwania pieca.
Pompa ciepła to ogrzewanie ekologiczne, które niweluje emisję szkodliwych dymów i związków siarki. Nie przyczynia się do powstawania smogu i zwiększania stężenia pyłów PM 2,5 i PM 10 w powietrzu. Dzięki temu pompa może być montowana w ramach termomodernizacji budynków mieszkalnych, a inwestorowi przysługują ulgi i dotacje z tytułu wymiany źródła ciepła na ekologiczne.
W przypadku pomp ciepła pomieszczenia w domu są ogrzewane bezobsługowo. Pompa po uruchomieniu potrzebuje jedynie prądu do pobierania ciepła z otoczenia i przekazywania go do grzejników. W każdym pomieszczeniu użytkownicy indywidualnie sterują wysokością temperatury, dopasowując ją do swoich przyzwyczajeń.
Gdzie warto zamontować pompę ciepła?
Montaż pompy ciepła jest opłacalny w szczególności w domach jednorodzinnych. Można założyć ją zarówno na etapie budowy nowego domu, jak i w trakcie remontu budynku wybudowanego wiele lat wcześniej. Urządzenie nie wymaga tworzenia nowej kotłowni lub kosztownego remontu instalacji kominowej. Można zamontować je nawet w niewielkim pomieszczeniu lub korytarzu. Dozwolone jest zabudowanie pompy ciepła w szafie, by zwiększyć estetykę przedpokoju.
Domy jednorodzinne ogrzewane za pomocą pompy ciepła są nowoczesne i ekonomiczne. Bezobsługowe źródło ciepła cechuje się wysoką sprawnością przez cały rok. Nawet w czasie silnych mrozów pompa sprawia, że we wszystkich pomieszczeniach utrzymuje się pożądana temperatura. Pompę warto łączyć z instalacją fotowoltaiczną, dzięki której zasili się urządzenie w energię elektryczną. W ten sposób minimalizuje się rachunki i tworzy się dom pasywny, którego utrzymanie jest praktycznie bezkosztowne.