Pompa ciepła basenowa

Pompa ciepła basenowa – czym wesprzeć jej pracę?

Baseny tracą energię na różne sposoby, ale parowanie jest zdecydowanie największym źródłem strat energii. Odparowanie wody wymaga ogromnych ilości energii. Potrzeba tylko 1 Btu (brytyjska jednostka termiczna), aby podnieść 1 funt wody o 1 stopień, ale każdy funt odparowującej wody o temperaturze 80ºF zabiera aż 1048 Btu ciepła z basenu.

Pokrywa basenowa a pompa ciepła

Szybkość parowania z basenu zewnętrznego zmienia się w zależności od temperatury basenu, temperatury i wilgotności powietrza oraz prędkości wiatru na powierzchni basenu. Im wyższa temperatura basenu i prędkość wiatru oraz niższa wilgotność, tym większa szybkość parowania. W wietrznych obszarach można dodać osłonę przed wiatrem — drzewa, krzewy lub ogrodzenie — aby ograniczyć parowanie. Parawan musi być wystarczająco wysoki i wystarczająco blisko basenu, aby nie tworzył turbulencji nad basenem, co zwiększy parowanie. Nie chcesz też, aby wiatrochron zasłaniał basen przed słońcem, co pomaga go ogrzać.

Kryte baseny nie są narażone na działanie środowiska, ale mimo to mogą stracić dużo energii w wyniku parowania. Wymagają nawet wentylacji pomieszczenia, aby kontrolować wilgotność w pomieszczeniu spowodowaną dużą ilością parowania. Wentylowane powietrze również musi być klimatyzowane, co zwiększa koszty energii. Ten wykres kołowy przedstawia charakterystykę strat energii w basenie krytym: 70% straty energii wynikają z parowania, 27% z wentylacji i 3% z innych.

Obniżenie kosztów ogrzewania wody w basenie

Przykrycia basenowe minimalizują parowanie z basenów zewnętrznych i wewnętrznych. Przykrycie basenu, gdy nie jest on używany, jest najbardziej efektywnym sposobem na obniżenie kosztów ogrzewania basenu. Możliwe są oszczędności od 50% do 70%. Przykrycia basenowe na krytych basenach mogą nie tylko zmniejszyć parowanie, ale także potrzebę wentylacji powietrza w pomieszczeniu i zastąpienia go nieklimatyzowanym powietrzem zewnętrznym. Możesz także wyłączyć wentylatory wyciągowe, gdy kryty basen jest zakryty, co pozwala zaoszczędzić jeszcze więcej energii.

Technicznie rzecz biorąc, wszystko, czego naprawdę potrzebujesz do przykrycia basenu, to duży arkusz plastiku. Tworzywo sztuczne spełnia wymagania paroizolacji. Ale duży arkusz plastiku, który dostajesz ze sklepu z drewnem, prawdopodobnie nie jest najlepszym wyborem. Będzie bardzo trudny w obsłudze i przechowywaniu, łatwo się rwie, a światło słoneczne szybko go niszczy. Możesz użyć arkusza plastiku, ale będzie to bardzo niewygodne i prawdopodobnie wystarczy tylko na 1 do 2 sezonów.