Ekologiczne alternatywy asfaltu – mineralno-żywiczne nawierzchnie przepuszczające wodę
Przepuszczalna nawierzchnia przechwytuje opady i spływy powierzchniowe, przechowując je w zbiorniku, jednocześnie umożliwiając ich powolne przenikanie do gruntu poniżej lub odprowadzanie przez płytkę drenażową. Najczęstsze zastosowania nawierzchni przepuszczalnych to parkingi, drogi o małym natężeniu ruchu, chodniki i podjazdy. Nawierzchnie przepuszczające wodę zmniejszają ilość zanieczyszczeń i objętość spływu.
Zalety wodoprzepuszczalnej nawierzchni
-
Korzyści hydrologiczne
Nawierzchnie przepuszczające wodę pomagają przywrócić bardziej naturalną równowagę hydrologiczną i zmniejszyć objętość spływu poprzez wychwytywanie i powolne uwalnianie opadów do gruntu, zamiast umożliwiania im spływania do kanalizacji i odprowadzania wody jako ścieki. Ten sam proces zmniejsza również szczytowe wartości zrzutów, zapobiegając dużym, szybkim opadom w systemie wód burzowych.
Nawierzchnia przepuszczalna może zmniejszyć stężenie niektórych zanieczyszczeń w sposób:
- fizyczny – poprzez zatrzymanie w chodniku lub glebie;
- chemiczny – bakterie i inne drobnoustroje mogą rozkładać i wykorzystywać niektóre zanieczyszczenia;
- biologiczny – rośliny rosnące między niektórymi rodzajami kostki brukowej mogą wychwytywać i magazynować zanieczyszczenia.
Spowalniając ten proces, nawierzchnie przepuszczalne mogą obniżać temperaturę spływów miejskich, zmniejszając negatywny wpływ na środowisko strumienia lub jeziora.
-
Korzyści w niskich temperaturach
Kolejną zaletą nawierzchni przepuszczalnych jest zmniejszona konieczność stosowania soli drogowej do odladzania w okresie zimowym. Zaobserwowano, że przepuszczalna nawierzchnia wymaga nawet 25% soli mniej, stosowanej do odladzania asfaltu zimą.
Powietrze zamknięte w chodniku może magazynować ciepło i uwalniać je na powierzchnię, sprzyjając topnieniu i rozmrażaniu śniegu i lodu.
Obawy związane z używaniem nawierzchni przepuszczających wodę
Oto niektóre z obaw i pytań dotyczących nawierzchni wodoprzepuszczalnych:
Trwałość: Czy nawierzchnia przepuszczalna wytrzyma tak długo jak betonowa lub asfaltowa nawierzchnia?
- Jest odporna na mróz i wysoką temperaturę, a przy tym nietoksyczna.
Utrzymanie i konserwacja: Przepuszczalna nawierzchnia może zapychać się osadami i zanieczyszczeniami, zmniejszając jej przepuszczalność i korzystną produktywność.
- Ile wysiłku wymaga utrzymanie funkcjonalności nawierzchni przepuszczalnej?
- Jaka jest częstotliwość konserwacji potrzebnej do utrzymania planowanej żywotności nawierzchni?
- Możemy wypełnić spoiny specjalną zaprawą twardniejącą, lecz przepuszczalną dla wody i powietrza. Taka nawierzchnia nie wymaga częstych napraw.
Jakość wody: Jak dużej redukcji zanieczyszczeń mogę się spodziewać? Szczególnie interesujące są niewielkie redukcje składników pokarmowych (fosforu i azotu). Ta obawa ma dwie implikacje:
- Jakie jest potencjalne zanieczyszczenie wód gruntowych przez infiltrację wody uzdatnionej przez przepuszczalne nawierzchnie?
- Jaka jest jakość wody odprowadzanej z przepuszczalnej płytki drenażowej?
- Kanalizowanie spływu wód opadowych powoduje wzrost zanieczyszczenia rzek na skutek dopływu znacznego ładunku zanieczyszczeń podczas spływów z deszczów nawalnych.
Temperatura: Jakiego obniżenia temperatury można się spodziewać przy nawierzchni przepuszczalnej?
- Taka nawierzchnia może przyczynić się do znacznego obniżenia temperatury powietrza w mieście, ponieważ wymiana powietrza i wody z chodnika/ulicy sprawia, że powierzchnia staje się znacznie chłodniejsza.
Czas przechowywania wody: Jak długo odpływ musi pozostawać w warstwie magazynującej?
- Jest to zależne od gruntu, na jakim kładziemy przepuszczającą wodę nawierzchnie, klimatu i częstotliwości użytkowania.
Woda jest jednym z najcenniejszych zasobów naturalnych, dlatego woda, a zwłaszcza ta pochodząca z opadów, powinna być ponownie wykorzystywana. Jest to główny cel w projektowaniu i korzystaniu z przepuszczających wodę nawierzchni zewnętrznych.